Dave’s Kitchen: Галет со праски

Денес е совршен ден за вкусен галет (пита) со праски. Праските наскоро ќе бидат најактуелното овошје на нашите пазари, па еве една идеја плус како да ги искористите.Потребни состојки:

За крцкаво путер тесто:

 • 210 гр брашно
 • 180 гр студен путер
 • Прстофат сол
 • 3 пакетчиња ванилин шеќер
 • 2 лажици студена вода

За филот:

 • 4-5 големи праски пресечени на мали парчиња
 • 4 лажици џем од кајсии или праски
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка цимет
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 1 жолчка
 • 1 лажица млеко

Во сад промешајте ги заедно брашното, солта, ванилата и путерот. Убаво измешајте го путерот за да добиете конзистенција на песок. Додајте ладна вода и оформете тесто. Спакувајте го тестото во хартија за печење во форма на топка и оставете да се стегне во ладилник околу 20-30 минути.

За тоа време, во длабок сад ставете ги праските ванилата,циметот и брашното. Добро промешајте и оставете на страна.

Оформете округла кора од тестото и премачкајте со џемот од кајсии или праска, нанесете од пресечените праски во средишниот дел на кората и започнете да ги превиткувате краевите за да ја оформите питата т.е. галетот.

Премачкајте со жолчка и млеко и печете во загреана рерна на 180 степени околу 25-35 минути додека не добие убава златно кафена боја. Сервирајте со топка сладолед или лесно изматен шлаг.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби