Пет причини поради кои постојано сте гладни и уморни

Чувството на немање енергија во доцните попладневни часови, како и желбата за јадење доцна во ноќта се знаци дека сте премногу гладни. Ова чувство често може да доведе до прејадување и до постојана битка со преголемата тежина, ситост и нивото на енергија за нормално функционирање.

Кои се најчестите причини за тоа?

1) Прескокнување на појадокот

 

Разни истражувања покажуваат дека јадење повеќе храна порано во денот промовира ситост и долгорочно одржување на тежината. Со тоа што на телото му даваме „гориво“ наутро, имаме енергија за трошење во текот на денот. Кога ќе го прескокнеме појадокот, телото подоцна е прегладнето.

2) Небалансиран појадок

Повеќето продукти кои се консумираат наутро имаат многу јаглехидрати, како што се гранолата, житарките, палачинките, овошјето и сл. Ваквата храна е одлична за зголемување на енергијата пред вежбање, но доколку ве чека неколку часа канцелариска работа, оваа храна ќе предизвика пад на енергијата поради наглото зголемување и намалување на нивото на инсулин. Додавање на 20-30 грама протеин во појадокот ќе помогне тоа да не се случи.

Балансираниот оброк ќе го промовира хормонот лептин, кој го намалува апетитот и го држи инсулинот под контрола.

3) Не јадете пред вежбањеОние кои не јадат или јадат премалку пред вежбањето прават неколку грешки со тоа. Прво, ги ограничуваат перформансите кои телото е способно да ги постигне, второ, тренирањето го потиснува грелинот, хормонот кој сигнализира глад – па така по вежбањето, одеднаш се јавува чувство на прегладнетост и трето, калорискиот дефицит може да доведе до прејадување подоцна.

4) Не јадете после вежбање

Телото најдобро ги апсорбира калориите и хранливите состојки потребни за надополнување и обновување на мускулите веднаш по вежбањето, а доколку тогаш не се јаде, опоравувањето ќе трае подолго и поголеми ќе се шансите за прејадување подоцна.

5) Не јадете со часови

Многу поминати часови без јадење предизвикуваат поголем апетит кога ќе дојде време за храна, што пак води до зголемени порции како и „грицкање“ на помалку здрава храна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува некој дедо во аптека и бара четврт апче вијагра.
- Добро бе стари, знам дека пензијата ти е мала, ама за твои години ти требаат барем 2 апчиња.
- А бре сестро, ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
916.- Во Охрид умрел свети Климент Охридски,...
1776.- Се родил Лоренцо Романо Амадео Карло...
1883.- Во Велес се родил Панко Брашнаров,...
1919.- Во Монтекатини умрел Руџеро Леонкавало,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби