Dave`s Kitchen: Пилешко на кинески начин

Пилешкото на кинески начин е светски позната класика која можете да ја подготвите во вашиот дом за помалку од 30 минути.Она што е интересно кај овој рецепт е тоа што изобилува со различни текстури, ароми и вкусови. Од една страна ќе го почуствувате сочното пилешко кое е совршено подготвено, а од друга страна егзотичниот вкус на сосот.

Потребни состојки:

 • 500 гр пилешки стек
 • 3 лажици маслиново масло
 • Сол и мелен црн пипер по вкус
 • 3 лажици нишесте (густин)
 • Сок од ½ лимон

За сосот:

 • 2 чешниња лук, ситно исечкани
 • 100 мл. пилешка супа
 • 2 лажици соја сос
 • 1 лажичка кафеав шеќер
 • 2 лажици мед
 • Сок од 1 лимон
 • 2 лажички нишесте растворени во 2 лажици студена вода
 • 1 лажичка сусам, за декорација
 • Свежо исечкан магдонос за декорација или млад кромид за декорација
 • Свежо исечкани кругови од лимон за декорацијаПрочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби