Dave’s Kitchen: Брза торта без печење

Оваа сочна, кремава и мека торта се подготвува многу брзо и не бара печење. Подгответе ја за да ужива целото семејство.Потребни состојки:

 • 300 гр пишкоти
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 пудинг од чоколадо
 • 700 мл млеко
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 5 лажици мед или друг засладувач
 • 1 шолја сварено јако еспресо или инстант кафе
 • 4 кесички за шлаг изматени со 500 мл млеко
 • 2 лажици капучино
 • 2 лажици какао

Начин на подготовка:

Најпрво сварете ги пудинзите во зовриено млеко. Кога ќе добиете густа смеса додајте ги чоколадите за готвење и медот и добро промешајте додека не добиете хомогена смеса. Покријте со хартија за свежа храна и оставете комплетно да се излади.

Изматете го шлагот со млеко и капучино и од изматениот шлаг додајте 5 лажици во изладениот чоколаден пудинг. Изматете го пудингот и шлагот со миксер. Потопете ги пишкотите во сварено кафе и наредете еден дел во калап каде што ќе ја послужите тортата. Нанесете врз пишкотите од филот, потоа наредете пишкоти потопени во кафе, фил, повторно пишкоти и фил. Премачкајте ја целата торта со фил и оставете ја да се стегне во замрзнувач околу 30 минути. Покријте ја целата торта со преостанатиот шлаг и нарусете какао. Послужете ја веднаш или добро изладете ја до послужувањето.

Добар апетит и забавно готвење. За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби