Dave`s Kitchen: Лиснати плетенки со сусам и сув зеленчук

Овие лиснати плетенки се подготвуваат многу брзо бидејќи за нив ќе користите готово лиснато тесто. Истото може да го пронајдете во поголемите супер маркети замрзнато како лиснати плочки.Потребни состојки:

  • 500 гр лиснато тесто
  • 2 лажици путер или маргарин
  • 2-3 лажици мешан сув зеленчук
  • 2-3 лажички сусам
  • 1 јајце лесно изматено за премачкување

Начин на подготовка:

Одмрзнете го лиснатото тесто и расукајте го на набрашнета работна површина во голема правоаголна кора тенка 2-3 мм. Со помош на мини шпатула, лажица или ноже премачкајте го путерот или маргаринот низ целата кора со цел да ни залепи мешаниот сув зеленчук. Нарусете од мешаниот сув зеленчук и кората превиткајте ја на половина. Пресечете ленти надолу и превиткајте ги како спирала. Наредете ги во тавче со хартија за печење. Секоја од плетенките премачкајте ја со лесно изматено јајце и нарусете сусам и мешан сув зеленчук по желба. Печете во загреана рерна на 190 степени околу 20-тина минути. Послужете во декоративна чинија.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби