Dave’s Kitchen: Домашен бурек со готови кори

Сакате едноставен, а вкусен рецепт за бурек со готови кори? Тогаш сте на вистинското место. Овој рецепт од кујната на Давор, несомнено е еден од оние, кои освен што ќе го зачувате во вашиот тефтер со рецепти, редовно ќе им го приготвувате на најблиските.Се подготвува буквално за 15 минути не сметајќи го времето за печење. Ако не сте љубители на урда и сирење, слободно може да користите друг фил.

Потребни состојки:

  • 500 гр готови кори
  • 200 мл минерална вода
  • 100 мл масло за јадење
  • 1 пакетче прашок за печиво
  • 300 гр урда или дробено сирење
  • 1 или 2 јајца
  • Сол по вкус

Начин на подготовка:

Намастете округла тава бр 32 со масло за јадење. Во длабок сад промешајте ја урдата, јајцето и сол по вкус. Во друг сад промешајте го маслото, минералната вода и пецивото.Земете две кори и ставете ги во тавчето, така што краевите ќе висат надвор од тавата.

Пропрскајте со течноста од минерална вода и масло. Земете три-четири кори, стуткајте ги и ставете ги во средишниот дел од тавата. Пропрскајте со течноста и нанесете од филот со урда. Повторно стуткајте три-четири кори, ставете ги во средишниот дел и пропрскајте со течноста. Нанесете од филот и повторете се додека не ви останат две кори. Покријте го цело тавче со последните две кори, оставајќи ги краевите да висат надвор од тавчето. Превиткајте ги долните и горните краеви навнатре и полејте со преостанатата течност.

Печете во загреана рерна на 190 степени околу 30-40 минути, или додека не добие убава златно кафена боја.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете го профилот на Давор и неговата официјална ФБ страна Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби