Делотворноста на младиот кромид

Алтернативната медицина го смета младиот кромид за неверојатно вреден и здрав додаток во храната. Освен што помага при настинки и го намалува високиот крвен притисок, пролетниот кромид има антиинфламаторно својство и делува против габички, стрес и замор.За следниве здравствени проблеми се препорачуваат зелените перца од младиот кромид…

1. Болки во грлото

Средината на зелениот дел се сече и се сечка на парчиња, се додава малку изрендан ѓумбир и сол – тоа се става во ќесичка или крпа и се загрева. Сѐ тоа се витка во друга крпа и се става на воспаленото место.

2. Отечени нозе

Перцата се загреваат неколку минути. Потоа се мешаат со мешалка (може да се додаде многу малку вода, доколку е потребно), додека смесата не добие кремаст облик и густина. Добиената смеса се нанесува на отечените делови на нозете како крема.

3. Отнување на носот

Зелените перца се гмечат и потоа – парче памук или газа се натопува во самиот сок. Тоа се нанесува околу носот и синусите. Кромидот ја дразни слузницата и така ги отнува дишните патишта.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби