Слатки не треба да се јадат повеќе од 1-2 пати неделно

Слатки треба да се јадат не повеќе од еднаш-двапати во неделата и децата не треба да се охрабруваат со тоа, вели Антонина Стародубова, главен нутриционист во Министерството за здравство во Москва.– Правилото е исто за секого – помалку значи подобро. Според препораките на СЗО, сега не се препорачува да се консумира повеќе од 50 грама додаден шеќер на ден. Во истовреме, многу стручњаци сега веруваат дека не треба да јадете повеќе од 25 грама шеќер на ден. За споредба, во просечна палачинка има 30 грама шеќер. За да се придржувате до препораките, мора строго да ја контролирате количината на шеќер и слатки во исхраната и да го ограничите благото и газираните пијалаци!, нагласува д-р Стародубова.

Напорите, првенствено од страна на родителите, воспитувачите и лекарите, како што вели Русинката, треба да бидат насочени кон тоа – децата да не ги злоупотребуваат слатките и да избираат поздрави намирници.

– Многу е важно слатките и храната да не бидат поттик за децата. Не може да постапувате според правилото „одличен/-на си, еве ти бонбонче“ или – „денеска си лош/-а, нема благо“… Слатките се „празнично јадење“ – може да ги консумирате еднаш до двапати седмично, на пр. во сабота или недела, но не како награда или казна!, вели Стародубова.

Лекарката советува да се изберат алтернативи за слатките, како овошје, или пак, десерти со помалку шеќер, како што се желето или џемот. Во овој случај, мора да се обрне внимание на хемискиот состав на производот, т.е. содржината на шеќер и простите јаглехидрати во него.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби