Со чај до подобро здравје

Од античките Египќани до модерната јапонска култура, чајот веќе долго време е почитуван поради бројните здравствени придобивки кои ги нуди. Истите потекнуваат од соединенијата познати како катехини, кои се моќни полифеноли и антиоксиданси.Од сите видови чај, белиот и зелениот содржат најмногу катехини и нивни деривати благодарение на соединението Epigallocatechin Gallate (EGCG), кое е корисно за срцето и мозокот и спречува болести како дијабетес и потенцијално канцер.

Чајот од лаванда е познат по своите релаксирачки ефекти стотици години, а студии покажале корелација помеѓу вдишувањето на лаванда и намалениот крвен притисок и отчукувања на срцето. Камилицата го редуцира стресот и анксиозноста и може да го подобри квалитетот на сонот, како и на имунолошкиот систем.

Истражувањата покажуваат дека таа содржи хемиски соединенија кои можат да ја зголемат продукцијата на белите крвни клетки кои се одговорни за справување со бактериите, вирусите и останатите извори на инфекции.

Антиоксидансите во чаевите помагаат за редуцирање на воспаленијата во телото, за што најефикасен е чајот од роза. Зелениот чај, пак, докажано помага за намалување на холестеролот и воспаленијата, како и за заштита од разни срцеви заболувања, додека оној од нане го смирува дигестивниот систем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби