Сирењето благотворно за црниот дроб

Сирењето го спречува таложењето маснотии во клетките на црниот дроб. Според стручњаците, само 50 грама дневно може да го излечи црниот дроб, пишува „World Plus“.Според руската нутриционистка Нурија Дижанова, за да се спречи и намали таложењето маснотии, доволно е да го вклучите свежото сирење во исхраната. Таа вели дека аминокиселината метионин, што се наоѓа во овој млечен производ, го ослободува црниот дроб од вишокот маснотии.

– Домашното сирење, особено младото сирење има една од најдобрите комбинации на хранливи материи, вклучително и метионин. Оваа аминокиселина многу добро делува на црниот дроб, помага практично при сите болести на овој орган. Мислам дека метионинот помага и да се намали количината маснотии во црниот дроб. Од научен аспект можеме да кажеме дека свежото сирење го подобрува метаболизмот на клетките на црниот дроб, појасни Дижанова.

За да се постигне лековито дејство, неопходно е да се јадат најмалку 50 грама младо сирење дневно, смета таа.

– Минималната количина свежо сирење што просечниот човек треба да ја има во дневното мени е 50 грама. Кај мажите оваа бројка е малку поголема бидејќи и тие се „поголеми“… За појадок се доволни 50 грама, но ако го консумирате за ручек или вечера, тогаш доволни се 100 грама, советува нутриционистката.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби