Која храна го забавува нашиот метаболизам?

Најдобрите намирници за забрзување на метаболизмот се оние на коишто им треба подолго време за да се сварат и поради кои подолго време човек се чувствува сит. А, најлоши за човековиот метаболизам се оние кои брзо се претвораат во гликоза.Најнови истражувања посочуваат дека метаболизмот останува релативно непроменет од 20 до 60 години, а потоа почнува да забавува. Значи, нема многу што може да се направи за тоа да се промени. Но, храната богата со протеини, на пример, има висок термички ефект, што значи дека телото работи понапорно за да ги свари, забрзувајќи го метаболизмот.

Во истовреме, постојат намирници кои не предизвикуваат согорување маснотии и всушност можат да го забават нашиот метаболизам. А, најлошата храна во таа смисла се шеќерите без влакна, како што е белиот леб.

Едноставните јаглехидрати – како слатките газирани пијалаци и зашеќерени десерти – му даваат на тело брз наплив на енергија, бидејќи брзо се разградуваат, но потоа, исто толку брзо, ќе се почувствувате летаргични и гладни. Тие имаат и стремеж да нѐ направат гладни и може да поттикнат прејадување, така што оваа храна е поврзана и со зголемување на телесната тежина. Спротивно на тоа, сложените јаглехидрати како цели зрна придонесуваат за губење на тежината бидејќи им треба подолго време за да се сварат и бараат повеќе калории за да го направат тоа.

Споредувајќи ги мерењата на два оброци, истражувачите откриле дека на испитаниците им треба значително повеќе енергија да сварат сендвич со целосна храна отколку сендвич со обработена храна и заклучокот гласи дека преработените состојки, особено белото брашно, го намалуваат метаболизмот за 50 отсто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби