Кајсии - природен извор на важни витамини

Покрај нивниот одличен вкус и мирис, кајсиите се еден од најбогатите природни извори на витамините А, Ц, Б комплекс, калиум и бета-каротен. Му помагаат на организмот во одбрана од бактериски инфекции, го обновуваат оштетеното ткиво, а во развојот ги зајакнуваат забите и коските и го подобруваат видот.

На здравјето на срцето особено поволен ефект има високата застапеност на бета-каротен и ликопен, кои го штитат ЛДЛ холестеролот од оксидација.

Витаминот А, кој е силен антиоксиданс, ги штити клетките и ткивата од оштетувања кои предизвикуваат слободни радикали, а исто така влијаат и на подобрување на видот.

Дегенеративниот ефект на слободните радикали или оксидативен стрес, може да води кон развој на катаракта или послаба снабденост на очите со крв, што предизвикува макуларна дегенерација. Со внес на витамин А, веројатноста за појава на катаракта се намалува за 40 проценти.

Кајсиите претставуваат и одличен извор на растителни влакна, кои поволно влијаат на дигестивниот тракт, што ги прави одлична превенција против констипација. Богати се со витаминот Б 17, кој ги уништува клетките на ракот и помага во превенција на неговата појава.

Против анемија

Заради изобилството на железо кое се наоѓа во нив, кајсиите ја зголемуваат количината на хемоглобин, па им се препорачуваат на анемичните луѓе.

Свежиот сок од кајсии се користи како лек за грозница и кожни болести – разладува и ја забрзува елиминацијата на отпадни материи од организмот. Кајсиите поволно делуваат на кожата, па затоа се одлични за оние кои патат од екцема или изгореници.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Зошто плавуша кога се фарба првпат става повеќе хидроген?
- За вториот пат да стави помалку!!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1154.- Николас Брекспир, е првиот и единствен...
1547. - Во Севилја умре Херман Кортес, шпански...
1567. - Во Кремона е роден Клаудио Монтеверди,...
1642. - Умре Арман Жан ди Плеси Ришелје,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби