Кисела зелка по обилен оброк

Празниците со себе носат обилни оброци и многу торти и колачи. После сета таа храна на желудникот му е потребна помош да се врати во форма.Поради прекумерното консумирање храна и маснотии многу луѓе после празниците имаат проблеми со желудникот и цревата. Решението за овој проблем е киселата зелка.

Таа содржи многу витамин Ц кој е мошне корисен за нашето тело. И желудникот содржи свои бактерии кои помагаат во варење на храната, но после празниците тие се иритирани и им треба малку помош. Консумирајќи кисела зелка организмот добива поддршка во градењето на цревната флора и полесно ги исфрла непотребните материи.

Освен витамин Ц и бактерии на млечната киселина во киселата зелка има и витамин Б12. Оваа комбинација од витамини е одлична за добро расположение, здрави коски и срцев мускул. Киселата зелка е богата и со витамин Б6 за преработка на белковини и Б3 кои се задолжени за правилна работа на мозокот.

Таа содржи и цинк, кој е мошне корисен за зајакнување на имунитетот, особено во сезоната на настинки и вируси.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ја оставил Трпе жената во Струга и
отишол на печалба во Минхен.За брзо
време направил многу пари,па ја викнал
жена си да дојде кај него во Германија.
Доаѓа Трпана и шетаат тие...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1672.- Во Москва е роден Петар Први Алексеевич...
1781.- Роден е Џорџ Стовенсон, англиски инженер...
1870.- Умре Чарлс Дикенс, англиски писател,...
1972.- Американските бомбардери ги нападнаа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби