7 идеи за вкусен оброк од зеленчук

Печениот зеленчук може да биде одличен прилог за некои јадења или пак самостоен оброк. Но, освен сол и бибер може да се додаде уште по некој зачин или состојка за да биде многу повкусен.Ви предлагаме 7 идеи за лесен, но мошне вкусен оброк од зеленчук:

1. Морков + мед + мајчина душица

Морковот е сладок зеленчук, па кога ќе го испечете со малку мед, магдонос и мајчина душица, ќе имате чувство дека јадете префинет десерт. За наjдобар резултат печете 40 минути на 190°С.

2. Тиква + мед + жалфија + рузмарин

Прелијте ги парчињата тиква со малку мед, додајте некој лист жалфија и гранчиња рузмарин, па печете во рерна од 30 до 45 минути на 200°С, додека тиквата не омекне.

3. Цвекло + оцет + мед + мајчина душица

Замотајте го цвеклото во алуминиумска фолија, па печете го околу 45 минути на 200° С. Одмотајте го, исчистете го и зачинете го со комбинација од оцет, мед и зачин.

4. Прокељ + лук + балсамико оцет + сланина

Помешајте ги прокељот и сланината со лук и оцет и печете околу 20-30 минути на 200° С или додека не добијат златно-жолта боја.

5. Брокула + масло од сусам + соја сос + кафеав шеќер + лук

Направете ја вкусна обичната брокула. Пронајдете инспирација за јадење во азиската кујна и прелијте со дресинг од споменатите зачини, па печете околу 15 минути на 200°С.

6. Компир + путер + сенф + кромид + лимон

Компирите премачкајте ги со путер и сенф, ставете мали парчиња кромид, па сe прелијте со лимонов сок. Печете го компирот во рерна околу 40 минути на 190°С.

7. Аспарагус + лук + лимон + пармезан

Печете го аспарагусот со лук и лимон околу 10 минути на 200° С. При послужување додадете го ситниот пармезан, кој може да го замените и со сирење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби