Најдобриот појадок ја зголемува енергијата и го подобрува расположението

Има причина зошто појадокот уште го нарекуваат најважниот оброк во денот.Она што го јадеме за појадок може позитивно да го стартува нашиот ден или пак да го успори, особено ако посегнуваме по храна што ја намалува нашата енергија. Идеалниот појадок за продуктивно утро и успешен ден, го подобрува расположението и ја зголемува енергијата.

Подобрете го расположението: Јадењето храна богата со влакна, како што се бобинки и овес, може позитивно да влијае на работата на цревата. Истражувањата покажуваат дека отежнатата работа на цревата може да го намали нашето расположение.

Зголемете ја енергијата: Оброците кои се комбинација од масти здрави за срцето и сложени јаглехидрати, како што се пченичен леб и слатки компири, може да ве одржат енергично во текот на денот.

На почетокот на денот исто така е важно да пиете вода, што е природен начин за зајакнување на вашата енергија.

Пробајте ги овие 3 брзи и лесни избори за појадок за да го зголемите вашето расположение и енергија.

1.Салата за појадок: Лиснат зеленчук како спанаќ кој е или варен или сиров и е прелиен со јајце

2.Житарки од цели зрна, со ниско ниво на шеќер и страничен прилог од овошје

3.Вафли со путер од јаткасти плодови и овошје. За похранлив оброк, можете да додадете мед и семе од чиаПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби