Со 5 намирици до совршен летен тен

Летото е на повидок, а со него и поголемото изложување на сонце.

Доколку сте од оние кои со нетрпение чекаат да го облечат костимот за капење и да уживаат на некоја плажа, следи листа од 5 мошне важни намирници кои ќе ви помогнат да го добиете совршениот летен тен, притоа одржувајќи ја вашата кожа здрава.

1.МорковиМорковите се извор на бета-каротин, антиоксиданс кој е предкурсор на витамин А. Тој помага во заштитата на кожата од УВ зраците, како и во зголемување на производството на меланин и степенот на потемнување.

2.Лосос

Рибата богата со омега-3, како што е лососот, може да помогне во зголемувањето на производството на меланин, да го подобри тенот, но и да ја заштити кожата од оксидативен стрес и евентуално воспаление.

3.Спанаќ

Спанаќот е добар извор на хлорофил кој, според едно истражувата, помага во фотозаштита на кожата така што го забавува на оштетувањето од изложување на сонце.

4.Домати

Доматите се богати со ликопен, антиоксиданс кој ја штити кожата од сончевите зраци, а исто така ја подобрува нејзината еластичност и мекост.

5.Зелен чај

Катехинот, антиоксиданс кој се наоѓа во зелениот чај, има антиинфламаторни и фотопротективни својства, па може да помогне во заштитата од изгореници од сонце, а со тоа и во квалитетот на сончањето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби