4 намирници за одржување на здрава тежина

Покрај протеините, јаглехидратите и мастите, растителните влакна се мошне важен макронутриент што му е потребен на нашето тело за да напредува. Ова е особено точно ако се обидувате да изгубите некој килограм или да оддржите здрава тежина. Во прилог следат 4 намирници што можат да ви помогнат во остварувањето на таа цел.

1. ЦвеклоПрвата храна богата со растителни влакна што ја препорачуваат експертите е цвеклото. Овој зеленчук содржи неверојатни 3,4 грама влакна. Цвеклото може да помогне во олеснување на дигестивните проблеми како надуеност, воспаление на желудникот и гасови. Кога цвеклото е кисело, тоа е уште подобро за полесно варење.

2. Јаболка

Јаболката се одлично овошје што можете да го јадете за да додадете растителни влакна во вашата исхрана. Тие се преполни со клучни хранливи материи за губење на тежината и антиоксиданси за намалување на воспаленијата и подобрување на имунитетот. Влакната во јаболката помагаат да се исфрлат холестеролот и мастите кои циркулираат во крвта, како и да се чувствувате сити подолго време, што од друга страна го спречува прејадувањето.

3. Јаткасти плодовиВеројатно сте слушнале повеќе пати дека јаткастите плодови се корисни за слабеење. Не само што се богати со влакна, туку содржат и здрави масти. Во исхраната можете да вклучите и други популарни додатоци со висока содржина на влакна како сушено овошје, семиња и гранола. Протеините и влакната можат да ве одржат сити и задоволни помеѓу оброците за да спречите прејадување. Затоа јаткастите плодови се одлична закуска богата со растителни влакна за секој што сака да изгуби некој килограм.

4. Цреши

Ова е уште едно овошје кое може да ве држи посити подолго за да избегнете зголемување на телесната тежина. Убавината на црешите е тоа што тие се и одличен природен извор на мелатонин, па така освен што се добри за дигестивниот систем, може да поттикнат и добар сон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој старец кој никогашне бил
на лекар оди на преглед.Влегува
во болницата и застанува на
шалтер,а сестрата го прашува:
-Повелете господине.
-Сакам да разговарам со...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1671.- Под водство на легендарниот јунак Стенка...
1963.- Првата жена - космонаут Валентина...
1993.- Во Скопје, умре Борко Лазески, македонски...
1997.- Република Македонија и Кувајт...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби