10 лековити својства на грозјето: Поттикнува слабеење и го штити срцето

Бројните истражувања покажаа позитивно влијание на ресвератролот во борбата против ракот. Исто така оваа состојка која во голема мера ја има во грозјето ја штити кожата од негативното влијание на штетните зраци.Доколку сакате да уживате во вкусното и сочното грозје, сигурно ќе ве израдува информацијата дека таа има неверојатно лековити својства. Еве како грозјето позитивно влијае на вашето здравје.

1.Го поттикнува слабеењето

Истражувањето спроведено на Универзитетот во Џорџија покажа дека ресвератролот (кој се наоѓа во грозјето) позитивно влијае на слабеењето на два начини – драстично ја намалува можноста на клетките да ги складираат мастите и значајно поттикнува во разградувањето на мастите во самите клетки.

2.Го штити вашето срце

Ресвератролот има способност да ја зголеми флексибилноста на крвните садови, со што се олеснува циркулацијата. Така грозјето може да го намали крвниот притисок, а подобрата циркулација на крвта ќе овозможи и полесен транспорт на кислородот и хранливите материи до сите делови на телото. Некои научни студии покажаа дека 10 mg. суплимент од расвератол дневно може драстично да го намали ризикот од срцев удар.

3.Го чува здравјето на мозокот

Студиите кои ги спроведоа научниците во Швајцарија покажаа дека ресвератролот има големо позитивно влијание на здравјето на мозокот. Истражувањата покажаа дека оваа хемикалија има способност да ги неутрализира слободните радикали и плакта во мозокот, со што се намалува ризикот за настанување на Алцхајмеровата болест.

4.Го подобрува помнењето

Студијата спроведена во Британија покажа дека ресвератролот може да ја зголеми циркулацијата на крвта до мозокот и до 200 отсто. Научниците веруваат дека оваа хемикалија може да ги подобри нашите ментални способности.

5.Ја штити кожата од рак

Бројните истражувања покажаа позитивно влијание на ресвератролот во борбата против ракот. Исто така, оваа состојка со која обилува грозјето, ја штити кожата од негативните сончеви зраци.

6.Го чува телото од радијација

Оваа моќна состојка има и заштитна улога при терапиите со зрачење.

7.Го активира генот за долговечност

Едно истражување покажа дека состојките на грозјето можат да го активираат генот заслужен за долговечност.

8.Помага кај дијабетесот

Моќниот ресвератрол може да го намали нивото на шеќер во крвта и до 10 отсто, покажа дека истражувањата спроведено на Медицинскиот колеџ „Алберт Ајнштајн“.

9.Ги намалува воспаленијата

Состојките кои се наоѓаат во грозјето имаат неверојатни анти-воспалителни својства, па поради тоа грозјето е одличен пријател на вашето срце.

10.Помага во опоравувањето на мускулите

Ресвератроллот помага на клетките да се ослободат од киселините и другите токсини, со што се елиминира напнатоста и болката во мускулите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби