Уживајте во 4 лесни идеи за летен ручек со целото семејство

Како што температурата се зголемува и летото започнува во полна сила, последното нешто што сакаме да го правиме е да поминеме часови во топла кујна.

Затоа ви препорачуваме 4 лесни и интересни идеи за летен ручек, за кои не ви требаат посебни кулинарски вештини, а сепак ќе го задоволат вашето семејство.

Уживајте во домашен сендвич барИма нешто мошне забавно и приспособливо во сендвич барот, што го прави совршен за семејства чии членови имаат различни вкусови. Поставете кошничка со различни типови леб, потоа сад со сувомеснати производи (печеница, шунка, печено месо), сад со сирење и кашкавал, сад со сосови (мајонез, сенф, кечап) и асортиман на зеленчук (марула, домат, краставица, пиперка и слично). Дозволете секој член на семејството да создаде сопствено ремек-дело.

Кесадиљи со зеленчук

Кесадилите се прават брзо и може да се комбинираат, што ги прави хит како кај децата, така и кај возрасните. Наполнете ја тортиљата со мешавина од претходно испржен зеленчук, како што се пиперки, кромид, тиквички и печурки и додадете рендан кашкавал. Печете ги во тава додека не станат крцкави и кашкавалот не се стопи. Послужете со салса, гвакамоле и павлака. Оваа опција без месо не само што е прифатлива, туку и одличен начин да го натерате вашето семејство да јаде повеќе зеленчук.

Салата со тестенини – здрава и вкусна опцијаСалатата со тестенини е сестрано јадење што може да се направи пред време и да се ужива ладно, што ја прави идеална за излети или денови поминати на плажа. Згответе ги вашите омилени тестенини според упатствата на пакувањето, а потоа додадете мешавина од свеж зеленчук (краставици, чери домати, маслинки) и протеини (сирење на коцки, ракчиња, пилешко). Прелијте со едноставен прелив. Овој оброк не само што е вкусен, туку и одличен начин да им понудите на децата повеќе зеленчук.

Брзи мини пици

Претворете ги кришките леб во мини пици со оваа брза и лесна идеја за ручек. Парчињата леб најпрвин намачкајте ги со сос за пица или кечап. Врз тоа ставете рендана моцарела или кашкавал и вашите омилени додатоци како што се салама, печурку, феферони и слично. Ставете ги лепчињата на плех за печење и печете додека не се стопи кашкавалот. Овие мини пици се совршени за деца и можат да се приспособат за да одговараат на сечиј вкус.

Со овие лесни идеи за летен ручек, можете да поминувате помалку време во кујната и повеќе време уживајќи со вашето семејство. Затоа, бидете креативни, експериментирајте со вкусовите и направете го ова лето за паметење со вкусни домашни оброци за целото семејство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби