Долна облека која може да се носи со недели без да се пере

Данска стартап компанија наречена Organic Basics создала долна облека која останува „свежа“ и по неколку недели носење, елиминирајќи ја потребата за често перење.Кога нашата пот се впива во облеката, креира идеална околина за бактериите, кои се всушност „виновниците“ за лошиот мирис. Со третирање на долниот веш со Полигиен, продукт кој користи сребро хлорид за елиминирање на мириси, од Organic Basics влеат дека со тоа се спречува растење на 99.9% од бактериите што го спречува развивањето на лошиот мирис на долго време не исперената облека.Меѓутоа, сето ова се зборови од самата компанија, а во реалноста ситуацијата е малку поразлична. Новинарка од New York Magazine забележала дека облеката имала „помалку свеж“ мирис уште по вториот ден и не сакала да си ја „испробува среќата“ и да ја тестира 3 дена по ред, додека нејзините машки колеги го тврделе истото по само 48 часа.

Дури и долната облека навистина да останува „свежа“ и по долг период без перење, многу е веројатно дека на луѓето ќе им биде тешко да поминат преку менталната бариера на носење на иста долна облека со недели.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби