Жените подобро прикриваат прељуба од мажите

Научници од Универзитетот на Западна Австралија тврдат дека жените може да откријат дали партнерот ги изневерил само ако го погледнат неговото лице, а мажите ја немаат таа способност.

Испитувањето објавено во списанието „Royal society open science“, опфатило 1.500 луѓе на кои им биле покажани фотографии од 189 луѓе од белата раса (101 маж и 88 жени), коишто претходно одговарале на прашањето – дали некогаш извршиле прељуба?Резултатите покажуваат дека и мажите и жените точно „ги погодиле” прељубниците, но не и прељубничките.

Она што за научниците било неочекувано, е дека мажите ги откриле своите „соперници“, но жените им биле просто – енигма. Слични се резултатите и кај жените набљудувачки. Тоа довело до заклучок дека жените повешто го прикриваат неверството.

– Имајќи го предвид сè ова, и мажите и жените покажаа натпросечна точност за читање на лицата на мажите, но не и на жените. Прељубата навистина не може да се скрие од лицето на мажот, истакнуваат научниците.

Што ја тера една жена да се сомнева на неверство на партнерот?

Според истражувањето, тоа се сведува на „машката природа и карактер“. Но, научниците сметаат дека таа склоност не е најприсутна кај „најубавите мажи“.

– Изненадувачки е тоа дека иако оние позгодните мажи според оценките биле рангирани како најневерни, во реалноста тоа било така во многу помал број случаи, се истакнува во истражувањето. Сепак, научниците нагласуваат дека овие резултати не треба да се толкуваат така што буквално секогаш ќе се пресликуваат во секојдневието.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби