Dave’s Kitchen: Пролетна торта со јагоди

Сезоната на јагодите е на самиот праг, а ова е еден совршен рецепт за тоа како да ги искористите најдобро - торта со јагоди. Се подготвува многу лесно и во нејзиниот вкус ќе уживаат сите во семејството.Потребни состојки:

За пандишпанот:

 • 100 гр брашно
 • 70 гр какао
 • 100 гр. шеќер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 120 мл. млеко
 • 1 јајце
 • 2 лажици масло за јадење
 • 120 мл. вода
 • 1 пакетче ванилин шеќер

За мусот со јагоди:

 • 300 гр бело чоколадо
 • 15-тина Орео колачиња
 • 2 канчиња јагоди
 • 4 кесички шлаг пена
 • 600 мл млеко
 • 2 пакетчиња желатин растворени и растопени на пареа

За декорација:

 • Јагоди
 • Шеќер во прав
 • Џем од јагоди

Начин на подготовка:

Во длабок сад промешајте ги заедно брашното, шеќерот, какаото и прашокот за печиво. Промешајте и додајте ги млекото, маслото, водата, ванилата и јајцето. Промешајте и префрлете ја смесата во подмачкано округло тавче на механизам. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 25-30 минути или додека комплетно не се испече. Оставете да се излади и подгответе го мусот.

Ситно исечакјте ги јагодите и оставете ги на страна. Во сад изматете ги кесичките шлаг со млекото и додајте го растопеното бело чоколадо. Промешајте и додајте ги Орео колачињата, исечканите јагоди и растопениот желатин промешајте добро. Изладениот пандишпан премачкајте го со џем од јагоди и префрлете го мусот врз изладениот пандишпан во калапот во кој се печел. Оставете да се стегне околу 4 часа во ладилник, премачкајте по желба со џем од јагоди тенок слој и декорирајте со чоколадни форми (растопено чоколадо и со четка формирани на хартија за печење) свежи јагоди и шеќер во прав.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби