Бои кои не се препорачува да ги користите за ѕидовите во спалната соба

Во спалната соба минуваме барем третина од својот живот. Токму затоа оваа соба треба да е мошне пријатна и наменета за опуштање. Но, колку и да сакате да ја бојадисате со некоја специфична боја, понекогаш може да го предизвикувате спротивниот ефект.Порталот „Reader's digest“ објави кои пет бои не се препорачуваат за ѕидовите во простории каде што се спие и во кои се одмора.

Црна – Покрај затемнување на просторот, црната боја создава илузија дека собата изгледа помала отколку што е, всушност. Иако темнината може да помогне да заспиете побрзо, тоа последователно и ќе го отежне станувањето наутро. Темнината психолошки ја намалува енергијата на човекот.

Неонски бои – Секогаш треба да се избегнуваат неонски бои, бидејќи тие предизвикуваат „возбуда“ и дополнителна непотребна енергија во спалната соба. Тоа пречи во опуштањето.Жолто – Жолтата, обично, се поврзува со светлината со сонцето. Иако ведриот тон може да биде одличен за почеток на денот, оваа боја, многу веројатно, ќе го отежне заспивањето навечер.

Црвено – Како и жолтата, така и црвената е „впечатлива“ боја што, меѓу другото, се користи да предизвика чувство на еуфорија, a понекогаш и вознемиреност.

Темносиво – Темните бои предизвикуваат чувство на тежина и мрак. Тоа може да ја намали желбата за будење наутро. Меѓутоа, ако сакате темни бои, тогаш може да ги користите за да нагласите нешто со нив. Но, не како главна боја.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби