Маски за спиење – предности и недостатоци

Спиењето е една од најважните алки во човековото здравје. Сепак, денес сѐ поголем број луѓе страдаат од недостаток на сон, поради што прибегнуваат кон маски за спиење.Маските за очи се одлични за оние на кои им е тешко да заспијат и да спијат без прекини. Ако се одлучите да пробате маска за спиење, можеби ќе ви требаат неколку ноќи за да се навикнете. Нејзиниот единствен недостаток е, можеби, будењето наутро.

Имено, кога светлината ќе го допре окото, вашиот мозок ослободува хормони одговорни за будење на телото. А, ако носите маска за спиење, светлината не стига до очите, па будењето може да потрае некое времe.

Маските за спиење можат да помогнат при појава на т.н. суви очи. Иако не помагаат во задржување на влагата, тие можат да го запрат протокот на воздух однадвор и да спречат понатамошно сушење на очите. Маската, исто така, помага да изгледате поодморено бидејќи спиете подобро.

Има и маски за спиење со арома-терапевтски својства. Тие содржат мириси како лаванда или камилица кои помагаат во смирувањето и намалувањето на чувството на стрес.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како чука срцето на една плавуша.
- Тупа-глупа, тупа-глупа, тупа-глупа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби