9 начини за справување со бесот на децата

Детските „жолти минути“, поточно изливите на гнев, можат да бидат многу предизвикувачки за родителите, кои во овие ситуации честопати прибегнуваат кон мобилните телефони и смарт-таблетите како „лек“ – средство за смирување на малечкото.

Сепак, психолозите не советуваат и не препорачуваат децата да поминуваат премногу време пред екран, бидејќи тоа има негативно влијание врз нив. Следат неколку поделотворни и поздрави методи како да се справите со детскиот бес.

1.Зачувајте го својот мир и спокој

Првото нешто што, како родител, треба да го направите кога детето плаче, е Вие да се смирите. Доколку нема соодветна реакција од Вас, ни малечкото веројатно, нема да се смири.

2.Откривајте нови игри

Тоа ќе ја поттикне креативноста кај децата, но и ќе го пренасочи нивното внимание и енергија.

3.Ислушајте го детето

Поставете му на детето директно прашање за тоа – што може да го смири? Сепак, ова не значи да се согласите со нивните барања за кои инаку не би се согласиле.

4.Пејте!

Ако вашето дете е лошо расположено, обидете се заедно да ја отпеете неговата омилена песна.

5.Прегрнете го дететоПрегратката помага во намалување на емоционалниот стрес и е одличен начин на утеха. Затоа, ако сакате да го смирите вашето дете, едноставно – прегрнете го.

6.Длабоко дишењe

Замолете го вашето дете да дише длабоко и научете го како да го прави тоа.

7.Исклучете ги светлата!

Понекогаш исклучувањето на светлата е прилично ефективен начин за смирување на малите деца.

8.Излезете надвор

Прошетката е секогаш добра идеја и може да им помогне на децата да се смират. Освен тоа, по мал престој „на чист воздух“ сите ќе се чувствуваат подобро.

9.Пренасочете го нивното внимание

Обидете се да го привлечете вниманието на децата, на пр., прашувајќи го која е неговата омилена боја, кои се неговите омилени панталони или нешто слично.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби