Со банани до поубава кожа и посјајна коса

Бананата е моќно овошје коешто е исклучително корисно за здравјето, а според некои познавачи и стручњаци, таа е и најдобриот пријател на убавината.Бананата содржи многу калиум, витамини Ц и Б-6, и е корисна за здравјето на косата и кожата. Калиумот во овошјето ја храни сувата кожа, како и сувата коса, а тоа е идеално решение за убавина. Предноста на бананите е што се лесни за консумирање, т.е. лупење и јадење.

Може и да се сечкаат, а парчињата да се користат како маска за лицето. Бананата има обновувачки својства што ги отстранува штетните последици од хемиските третмани и обојувањето на косата.

Бананата може да се меша со урда – како смеса за на кожата. Луѓето кои имаат проблем со сува коса можат да ја користат истата смеса. Може да се додаде и лажица чист глицерин или мед. бадемовото масло, исто така, има ист ефект врз косата.

Маската се прави така што бананата се гмечи, се додава урда и мед, а потоа се меша додека не се добие мазна паста. По 30 минути од нанесувањето, косата треба да се исплакне.

Истата маска може да се користи и за лицето.

Бананата, исто така, може да се меша со друго овошје – јаболка, портокали и папаја. Папајата е богата со ензими корисни за отстранување првут. Портокалот содржи витамин Ц, а тој е одличен за комбинирање со банани. Јаболката, исто така, имаат ефект на чистење и затегнување на кожата. Бананата е дефинитивно еден од најхранливите и најздрави видови овошје, не само за телото, туку и за косата и кожата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби