Неколку совети како да се справите со палави и разгалени деца

Велат, „нечие однесување доаѓа од дома“, но многумина ќе се сложат дека и покрај огромниот напор, некои родители едноставно не можат да ги воспитаат своите деца во вистинската насока. Следат неколку совети за родители и нивните палави и разгалени деца.За правилно воспитување на детето, клучни се неколку фактори, а тука е, на пр. и поставувањето јасни граници. Детето мора да си го знае местото и да стекне некои навики. Ако правите за него сѐ што ќе посака, така ќе му биде полесно сега, но потешко – подоцна, пишува страницата „Very Well Family“. Односно, така не му правите услуга ни на своето дете, ниту себеси.

Според тоа, сосем е вo ред да им се даваат задачи на децата, но и да си добијат одредена казна доколку не го почитуваат тоа што родителот го кажал. Децата треба да научат да ги поднесуваат последиците од нивното однесување.

Многу психолози веруваат дека казнувањето е составен дел од образованието, а една од најголемите грешки е исполнувањето на секоја желба на детето.

Не мора да му купувате сѐ што тоа ќе покаже со прст. Нека види дека не може да добие сѐ што ќе посака. Натаму, за што поефикасно воспитание, мора да има целосна согласност меѓу двајцата родители.

Ако едниот родител одреди казна, а другиот прави сѐ за да ја прекрши таа казна за да му се доближи до детето, тоа ќе знае како да ја злоупотреби таа слабост, се вели во написот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби