Совети за патувања со бебе во возилото

Патувањето со бебе понекогаш изгледа како потежок предизвик, но за среќа, тука се малите трикови коишто ќе помогнат сѐ да помине со што помалку стрес.Ако е можно, испланирајте го возењето така што тоа ќе се совпадне со времето кога бебето вообичаено спие. На овој начин ќе ја избегнете вознемиреноста и „лошото расположение“ на сите во возилото. Важно е да се обидете со слична рутина на одмор како кога сте дома. Можеби бебето спие два часа во своето креветче, но тоа време ќе биде пократко при патувањето.

Детето треба да се чувствува удобно, па затоа се препорачуваат неколку ќебиња во автомобилот и задолжително благо затемнување на просторот во возилото. Ако бебето има повеќе од шест месеци, веројатно ќе треба да имате при рака и торба со неколку нови играчки.

Сè тоа е занимливо, особено ако е ново, и малечкото ќе биде мотивирано да истражува… А, тоа најчесто значи и подолг мир во возилото.

Доколку, пак, одите на релативно подолго патување, треба да има и повеќе оброци и закуски. На бебињата постари од шест месеци треба да им се дава храна која нема да создаде премногу неред во автомобилот, како банани и слично.

Малечкото не треба да седи во бебешкото седиште повеќе од два часа, па затоа паузите се и повеќе од препорачливи, исто како и повременото лежење на автомобилското седиште.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби