Правило на три минути против чешање на кожата по капење

Најголемиот орган на нашето тело – кожата бара постепена нега, од миење до хидратација. Правилната нега е исклучително важна, особено ако човек има дерматолошки проблеми. Во тој случај, понекогаш секојдневните „ритуали“ може и да ѝ наштетат на кожата, пишува „Active C”.Зошто кожата чеша после туширање или капење? Постојат неколку причини за тоа. Понекогаш таа е едноставно многу сува и туширањето – особено со топла вода, може да ја исуши уште повеќе, бидејќи така се отстрануваат природните масти. Причина може да биде и чувствителноста на сапунот.

Сушењето и чешањето го предизвикува и состојбата позната како „аквагена уртикарија“ –кога водата ги активира нервните завршетоци на кожата. Сепак, оваа состојба е ретка.

Доколку чешањето не престанува кусо по туширањето, се советуваат домашни третмани или едноставни промени во навиките. По туширањето, нежно тапкајте ја кожата со крпа – не се тријте со неа. Се препорачува и промена на сапунот.

Или пак, променете ја рутинатa. Ако имате навика да останете под топол туш подолго време, обидете се со пократко туширање со млака вода.

Стручњаците велат и да се пијат повеќе течности, како и користење хидратантни креми. Хидратацијата има значително влијание врз здравјето и изгледот на кожата. Некои препорачуваат и мелем со ефект на ладење.

Дерматологот д-р Дон Дејвис го објаснува „правилото со три минути“.

– Секогаш советуваме навлажнување по капење. Совршеното време за тоа е веднаш откако ќе стапнете на крпата (за под нозете) во бањата. Кожата е максимално хидрирана веднаш по туширањето или капењето. За три минути имате време да ѝ помогнете на кожата да ја задржи оваа влажност со нанесување лосион или крема. Лосионите, од сите видови хидратантни креми, обично содржат најмногу вода. Кремите исто така содржат вода и може да содржат малку масло. И лосионите и кремите се апсорбираат во кожата. Производите на база на масло остануваат на површината на кожата, делувајќи како бариера меѓу Вашата кожа и надворешноста, дозволувајќи му на телото да користи свои начини за хидратација, препорачува д-р Дејвис.

Сепак, вели тој, без разлика кој хидратантен крем ќе го изберете, ова правило од три минути нуди најмногу за Вашата кожа, но и за Вашиот паричник.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби