Кралицата имала тајни знаци за пораки до помошницитеЛондон, 21 септември 2022 (МИА) – Кралицата Елизабета Втора имала тајни знаци и трикови за различни пораки до своите помошници на свечените настани. Имено, британските медиуми пишуваат дека нејзин најважен додаток, во таа смисла, бил чантата. Кога ја префрлала, на пример – на другата рака, тоа било знак дека монархот сака да го напушти разговорот…

– Очигледно, ако таа стои на некој настан и се дружи со луѓе и разговара и ја префрла чантата од една на друга рака, таа им кажува на своите вработени дека би сакала некој од нив да го прекине разговорот, појаснува кралската коментаторка Кристен Мајнцер.

Кралицата ги изразувала своите желби и со кармин… Нејзиниот поранешен помошник Ијан Скот Хантер, кој работел за неа осум години, ја откри нејзината тајна.

– Во нејзината чанта што ја чуваше до себе, секогаш имаше кармин што го ставаше без огледало. Таа со него им укажуваше на дамите од дворецот дека сака да си оди, раскажува Хантер.

Елизабета наводно користела слични потези и при свечените вечери – на пр., ја ставала чантата на масата, што значело дека „сака да си замине за пет минути“… Ако ја стави на подот, пак, персоналот знаел дека таа сака да си замине „веднаш“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби