Мажите побрзо се вљубуваат од жените

Истражување објавено во „Journal of Social Psychology“, посочува дека мажите се вљубуваат побрзо од жените.

Според наводите, исто така, мажите почесто велат „те сакам“.Иако многумина веруваат дека жените се поемотивни, на мажите им се потребни во просек 88 дена да се вљубат, а на жените – приближно 134 дена.

Мариса Харисон, една од авторите на истражувањето, верува дека на жените им треба повеќе време поради потсвесниот биолошки императив – да го најдат најпогодниот маж, кој би бил татко на нивните деца.

– Мислам дека жените потсвесно ја одложуваат љубовта, вели Харисон.

Таа смета дека тоа е и причината поради којашто жените повеќе уживаат во сексот кога се емотивно поврзани со партнерот. Вели и дека жената често самата е изненадена ако веднаш физички ја привлекува некој маж. Жената го гледа тоа како знак дека може да биде привлечена од нејзината фантазија за тоа – кој би можел да биде „вистинскиот“ и се плаши дека во тој случај, таа не го гледа онаков каков што е навистина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби