Приказната зад фустанот од отворачи на лименки на мис Тајланд

Тајланѓанката Ана Суангам-ијам ја освои наградата „Придонес во лидерство“ на овогодишниот натпревар „Мис универзум“, а потоа на својот Инстаграм-профил сподели како и зошто е создаден нејзиниот „рециклиран“ фустан.Според Мис Тајланд, фустанот е потсетник на нејзиното детство. Нејзините родители работеле како собирачи на ѓубре, па затоа одлучила да направи фустан од рециклиран материјал, т.е. од употребени отворачи на лименки.

-Овој фустан беше инспириран од познатото опкружување на моето детство. Растејќи со родители кои беа чистачи, мојот живот како дете беше опкружен со купишта отпад и средства за рециклирање. Овој уникатен фустан беше намерно направен од ѓубре и рециклирани материјали, особено ‘Мис универзум’ покажа дека она што многумина го сметаат за безвредно, всушност има своја вредност и убавина“, се вели во објавата на Инстаграм.Блескавиот вечерен сребрен фустан на Ана Суангам-ијам е дизајниран од „Манират“. Направен е од отворачи и калај, а секое парче лименка има дијамант „Сваровски“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби