Шеќерот како освежувач на бојата на облеката

Шеќерот, освен како додаток во исхраната, може да се користи како делотворен освежувач на бојата на облеката.За разлика од белите, другите алишта избледуваат колку што повеќе се перат. Честото перење на облеката може да предизвика бледнеење на црвена кошула, на пример, но тоа не е причина да се престане со носење на омилената кошула и почесто перење на истатат. Следи трик за освежување на бојата на облеката.

Постапката е едноставна - треба само да ги натопите алиштата во зашеќерена вода и да ги оставите така неколку часа, објави порталот „Кликс“.

Потоа, облеката се мие на вообичаен начин. Ова ќе спречи губење на бојата на алиштата и ја враќа нивната свежина.

Исто така, ако имате многу обврски, може и директно да се додаде шеќер во машината за перење. Се ставаат три лажици шеќер во преградата за детергент или се посипува директно врз алиштата за перење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ја оставил Трпе жената во Струга и
отишол на печалба во Минхен.За брзо
време направил многу пари,па ја викнал
жена си да дојде кај него во Германија.
Доаѓа Трпана и шетаат тие...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1672.- Во Москва е роден Петар Први Алексеевич...
1781.- Роден е Џорџ Стовенсон, англиски инженер...
1870.- Умре Чарлс Дикенс, англиски писател,...
1972.- Американските бомбардери ги нападнаа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби