Револуција во индустријата за убавина: Хидратантен крем кој изгледа како хартија

Несесерите за шминка во иднина може да станат многу полесни благодарение на “дехидрираниот“ хидратантен крем во форма на хартија.На производот, изработен од тенок материјал кој изгледа како хартија, му треба само капка вода зa да се претвори крем. При создавањето на овој продукт се користел процес за одделување на маслото и водата, па сега хидратантна крема доволна за месец дена може да се смести во сад со дијаметар од 3 см.

Професорот Шенг Чи, која го создаде прототипот на хидратантниот крем на Универзитетот во Источна Англија, вели дека технологијата може да се користи за креми за сончање, шампони и регенератори.

-Можете да го носите овој хидратантен крем во мала хартиена торбичка, како што обично носите бонбончиња за здив. Потребна е само една капка вода за да се рехидрира и да стане крем, вели таа и додада дека повеќето козметички производи содржат големи количества вода, па поради тоа пакувањата имаат поголем волумен и гломазна амбалажа.

Технологијата на дехидрирање не опфаќа користење на топлина, што значи дека протеините, пептидите и сличните состојки остануваат добро сочувани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Откако се жени за убава 20 - годишна девојка, 80 - годишен старец оди на редовна контрола кај кардиолог и му се фали дека тој и сопругата очекуваат бебе. Докторот го слуша и вели:...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1437.- Шкотскиот крал Џејмс Први е убиен од...
1513.- Умре папата Јулиј Втори, кој на чело на...
1613.- На рускиот престол дојде Михаил Романов,...
1677.- Во Хаг умре Барух Спиноза, холандски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби