Златно „петминутно правило“ за поголема доверба меѓу детето и родителот

Кога првпат ќе го фати детето во лага, кај родителот обично се јавува изненаденост, но и загриженост. „Тиктокерката“ Менди Грас, која инаку е мајка, советува отворен, мирен и искрен разговор од само пет минути меѓу детето и родителот.Нејзиното „петминутно правило“ значи задолжителни пет минути посветеност кон детето и мирен разговор за сѐ што му е на ум - без прекорување, гнев, осуди и без напади.

- Обично, пет минути се доволни за да се исповедаат сите лоши постапки... Додека јас растев, кога имав потреба да разговарам со родителите без осудување и страв, би ги замолила за тие „пет минути“. Во тие пет минути тие само ме слушаа, без викање и врескање, вели Грас.

Таа потоа истакнува дека тоа „петминутно правило“, сепак, не треба да биде бесплатен билет за сите лоши работи што ги прават децата.

-Иако тој петминутен разговор ќе биде мирен, тоа не значи дека нема последици... Без разлика што нема да му викате (на детето)“, објасува таа.

Грас ги поттикнува родителите да ги охрабрат децата да ги искористат тие пет минути. Таа смета дека тоа е одличен начин за градење здрав разговор и доверба.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби