Омилената играчка на детето кажува многу за неговата личност

Се чини, секој човек имал омилена играчка во детството. Според психологот Ри Лангам од „Импулс терапи“, токму тој сакан предмет ја открива личноста и нејзините особини и нарави во раната фаза на развој.Без разлика дали се работи за автомобилчиња, кукли, сетови шминки или коцки за редење, според стручњакот, играчките се одличен начин да се задржат децата зафатени, смирени и среќни, но тие се и алатка за учење што им овозможува на малечките од сите возрасти да ги истражуваат, изразуваат и развиваат своите вештини и карактерот.

- Начинот на којшто детето користи играчка може да открие важни сознанија за неговата личност, способности и склоности. Сепак, важно е да се забележи дека наклонетостите за одредени играчки не можат да ги предвидат идните особини или способности на детето, но ја прикажуваат неговата моментна личност, ​​вели д-р Лангам.

Коцки

Децата кои сакаат да редат коцки сакаат и се стремат кон предизвици и имаат зголемена желба за решавање проблеми, градење и просторно размислување. Тие веројатно уживаат во структурирани активности, со почетоци и краеви, погрешни и правилни начини на вршење на работите, а исто така, можат да сосредоточат на деталите и трпеливноста да ги следат упатствата, па и да ги менуваат дизајните.

Игри инспирирани од цртани филмови и серии

Психологот Лангам наведува дека децата кои уживаат во „Покемон“, на пр., најмногу сакаат да собираат предмети и да ги категоризираат нештата. Игрите како „Покемон“ укажуваат на дете кое ужива во критичко размислување и има авантуристичка и љубопитна природа.

Кукли

Девојчињата кои сакаат кукли, обично имаат чувство за раскажување, глумење улоги и сл., т.е. фантастична имагинација. Истражувањата покажуваат дека играњето со кукли всушност може да ги подобри друштвените вештини и емоционалниот развој.

Автомобилчиња

Децата кои сакаат да си играат со мали автомобили (најчесто момчиња) обично покажуваат аналитичко размислување и љубов кон движењето. Нивната способност за лесно сосредоточување и лесно изнаоѓање стратегии се одразува во тоа како тие прецизно градат патека и ги изведуваат трките. Овие играчки ја подобруваат нивната координација и овозможуваат разбирање на причината и последицата, физиката и основната механика.

Пиштоли на вода

Пластичните водни пиштолчиња обично се избор на енергични деца со натпреварувачки дух кои уживаат во физички активности на отворено. Нивната љубов кон акцијата укажува и на силни моторни вештини и координација. Овој вид игра го поттикнува стратешкото размислување, движењата, и чувството за разиграна, содржајна и креативна борба.

Модерен фустан

Девојчињата кои сакаат да носат различна елегантна облека, наместо да се занимаваат со играчки, обично се прилично имагинативни и сакаат да се изразуваат. Уживаат во истражувањето на идентитетот, а тоа е знак за нивната креативна и приспособлива личност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби