Мирисот на солзите на жената ја смирува агресијата кај мажот

Ново научно истражување покажува дека мирисот на женските солзи ја намалува агресијата кај мажите. Тоа ќе рече - мажите кои ги помирисале солзите на испитаничката биле 44 отсто помалку агресивни, во случајов при играње видеоигри што предизвикуваат таков одговор поврзан со активноста на мозокот и центрите одговорни за реакцијата на агресија.- Намалувањето на агресијата нам ни беше импресивно, се чини - реално. Што и да има во солзите, навистина ја намалува агресијата, истакна Ноам Собел, професор по Невробиологија на Институтот за наука „Вајцман" во Реховот, Израел.

Тој ги предводел истражувањата со Шани Агрон, па нивниот заклучок вели дека кога агресивната реакција е во игра, а мажот е наведен да верува дека жената го изневерува и дека тој треба да се одмазди, испитаникот е значително посмирен кога ќе помириса женски солзи. Во истражувањето создадено со намена да предизвика реакција, се открива дека солзите на жената содржат хемикалии коишто значително влијаат на намалување на агресијата кај мажите. Испитувањето е објавено во „PLOS Biology”.

Претходно беше познато и дека агресивноста на мажјаците кај глодарите се намалува кога ќе помирисаат женски солзи поради социјална сигнализација.

Проф. Собел верува дека хемикалиите во солзите можеби го добиле тоа својство и заради заштита на бебињата. Авторите додаваат дека пронашле слично однесување кај глувците, што е спротивно со тврдењето дека емоционалните солзи се својствени само за човекот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби