Деца и родители: Што по разводот?

Разводот е вообичаено тежок како за родителите, така и за децата. Главната одговорност на дотогашните сопружници, сепак, е да се погрижат малечките што помалку да ја почувствуваат разделбата.

Но, возрасните честопати го прават тоа на погрешен начин - купувајќи играчки, храна, слатки и натпреварувајќи се кој повеќе ќе му угоди и ќе го разгали детето.

Следат неколку совети.

На децата им треба и мама и тато во животот

Без разлика што се веќе разведени, важно е родителите да останат во контакт во случаите кога и двајцата му требаат на детето. И двајцата треба да бидат присутни на родендените, на училиштен настан, во случај на болест или кога се оди на лекар. Соработката во воспитувањето на децата е важна, а не меѓусебниот натпревар, борба и надмудрување, пишува романскиот портал „Андреерааику“.

Ниту едно дете не сака „мама и тато“ да се разведат, но ним секако им требаат и двајцата родители. Тоа не значи дека сопружниците треба да останат во несреќен брак поради децата, а подоцна да им зборуваат колку се жртвувале... Наместо тоа, важно е децата да останат приоритет и за двајцата возрасни по разводот. Затоа, возрасните треба да се потрудат да соработуваат, заради мир, безбедност и сигурност без разлика на семејните околности.

И почитта е важна

Каков и да е односот меѓу поранешните сопружници, тие треба пристојно да разговараат, барем пред децата. На малите им требаат одговорни родители кои ќе може да се контролираат барем за да не се расправаат и критикуваат во присуство на детето.

На децата им требаат родители за и тие да го прифатат разводот

Дури и најмирниот развод е трауматичен настан за сите во семејството. Сепак, на малите им требаат родители кои и натаму сериозно ја преземаат одговорноста за сѐ во нивниот живот. Со други зборови, важни се и разговорите со терапевти, за да може и натаму сите да живеат среќен и исполнет живот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби