Црна боја -синоним за привлечност и интелигенција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување коешто открива дека човек е вообичаено „најпривлечен“ за другите, но им изгледа и „најпаметно“ и „најсамоуверено“ во црна облека.Обемното истражување на британската интернет-продавница „Вuytshirtsonline” во коешто учествуваa повеќе од 1.000 испитаници, посочува дека црната боја е на првото место.

Поточно, луѓето кои носат црна облека, како мажи, така и жени, другите ги гледаат како најпривлечни, најинтелигентни и со најголема самодоверба.

Во категоријата за самодоверба, црвената боја е на второ место.Таа најмногу асоцира на ароганција. Црвената е местото бр. 2 и во категоријата за привлечност, па и тука е веднаш зад црната, а трета е сината боја. Само 12 отсто од испитаниците ја поврзуваат црвената облека со интелектот.
Луѓето кои носат жолта, портокалова и розова облека, испитаниците ги сметаат за најмалку интелигентни. Луѓето кои носат кафена облека пак се сметаат за најмалку привлечни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби