Највозрасното дете во семејството е „роден лидер“ во животот

Редоследот на раѓање кај децата влијае на тоа како тие гледаат на светот, како се однесуваат и какви желби, способности и стремежи ќе имаат во животот.Статистиката покажува дека најголемите светски лидери најчесто биле прво дете во семејството. Ова говори, главно - за односот на родителите кон нивните најстари деца. Имено, првородените „се капат“ во љубов од самото раѓање, а помалите честопати се чувствуваат осамено, запоставено и со недостаток од внимание, па подоцна имаат потреба да се борат за своето место во околината и општеството, објави „Крстарица“.

Како „најсакани“ во својот дом, и со желбата за лидерство, највозрасното дете е силна личност, но понекогаш станува и „авторитарен“ човек.

И средните деца, честопати, се амбициозни и имаат силна волја и ведар дух. Уште од детството, постарите им помагаат во сѐ, поради што овие живеат удобно и во зрелоста. Исто така, и тие побрзо созреваат, но често и си поставуваат огромни задачи. Конкуренцијата ги тера средните деца да бараат успех во оние области каде што постарото дете е послабо.

Најмалите деца, пак, се оние разгалените, па често остануваат зависни и слаби личности. Поради ова, тие често се склони кон „авантури“ и опасни потфати, во стремежот да докажат колку се силни и независни. А, другата крајност е „зачувување“ на првичната положба каде што секогаш ќе им биде потребна помош.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби