Интровертните деца израснуваат во внимателни личности

Според истражувањата на „The ​​Myers-Briggs Company” во светот, 56,8 отсто од луѓето се интроверти. А, интересно е што интровертните деца подоцна во зрелоста имаат многу позитивни особини. Психологот д-р Џесика Рибеиро од САД ја дефинира интровертноста како својство што се одликува со претпочитање тивки, а по малку стимулирачки средини и активности.- Интровертите се склони да бидат уште поинтровертни, сосредоточувајќи се на внатрешните мисли, чувства и расположенија, наместо да бараат надворешна стимулација. Ова не значи дека не ги сакаат луѓето, но социјалната интеракција може да биде исцрпувачка за нив, па затоа, за „да си ги наполнат батериите“, бараат осаменост, појасни Рибеиро за порталот „Парада“.

Додека општеството често ги цени екстровертните особини, како што се дружељубивоста и наметливоста, особините развиени од интровертите се исто толку важни и корисни.

- Некои деца едноставно се раѓаат почувствителни на надворешни стимули. Ова може да се пренесе од родителите на децата преку гените. Интровертните родители или - потивкото домаќинство, исто така, може да влијае на природната желба на детето за потивки средини... Да напомнеме и дека на возрасните интроверти не им е потребна поддршката од другите. На интровертите не им треба потврда за сопствената вредност од друг. Во зрелоста, тоа може да резултира со понезависно размислување и помала потреба да се прилагодат на општествените стандарди, забележува психологот.

Така, луѓето кои биле интровертни како деца многу често ги развиваат овие 10 особини како возрасни: Промисленост и анализирачки способности, индивидуалност во работата, емпатија, внимателност, креативност, самосвест, концентрација, комуникациски вештини, тесен круг на пријатели, доверливост и сигурност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби