Од корен до врв: Негување на косата со корејски ритуали за убавина

Корејската козметика се здоби со огромна популарност ширум светот поради своите иновативни техники за нега на кожата на лицето и телото.

Сепак, она што е исто толку популарно, несомнено се и традиционални корејски домашни рецепти за нега. Овој пат ви презентираме 5 третмани за коса, со кои вашата коса ќе блесне во полн сјај.

1.Плакнење со оризова вода

Оризовата вода се користи со векови во Кореја како природен третман за коса. Богата е со витамини, минерали и аминокиселини кои ја негуваат косата и скалпот, промовирајќи го растот и целокупното здравје на косата.

За да направите плакнење со оризова вода, едноставно исплакнете го неварениот ориз со вода за да ги отстраните нечистотиите, а потоа потопете го во вода околу 30 минути. Процедете го оризот и искористете ја оваа вода за да ја исплакнете косата по миењето со шампон. Оставете да делува на косата околу 15 минути, а потоа измијте.

2.Плакнење со зелен чај

Зелениот чај е познат по своите антиоксидантни својства, кои можат да помогнат да се заштити скалпот од оштетување и да се стимулира растот на косата. За да направите плакнење со зелен чај, сварете една шолја зелен чај и оставете го да се излади. По миењето со шампон, истурете го изладениот зелен чај врз косата и скалпот и убаво измасирајте. Оставете го да делува 10-тина минути пред да го исплакнете со вода.

3.Маска од јајца

Јајцата се богати со протеини, витамини и минерали кои можат да ја зајакнат косата и да го поттикнат растот. За да направите маска од јајца, изматете едно или две јајца (во зависност од должината на косата) и нанесете ја смесата на влажна коса, фокусирајќи се на корените и врвовите. Покријте ја косата со капа за туширање и оставете ја маската да делува околу 30 минути пред да ја исплакнете со ладна вода и измијте ја со шампон како и обично.

4. Третман со кокосово масло

Кокосовото масло може да биде мошне корисно за вашата коса. Загрејте кокосово масло и нанесете го на косата, фокусирајќи се на врвовите. Завиткајте ја косата во крпа или капа за туширање и оставете да делува преку ноќ. Следното утро измијте ја косата со шампон.

5.Маска за коса со алги

Алгите се богати со витамини, минерали и аминокиселини кои можат да ја зајакнат косата и да го поттикнат растот. Можете да направите маска за коса од алги со мешање на исушени алги (нори) со вода за да формирате паста. Нанесете ја пастата на влажна коса, фокусирајќи се на корените и врвовите и оставете ја да делува околу 20-30 минути пред да ја исплакнете со вода и да се измиете со шампон како и обично.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби