Гуа Ша: Безвременски ритуал за убавина

Во традиционалната кинеска медицина и холистичките здравствени практики, Гуа Ша е техника позната по своите терапевтски придобивки. Иако потекнува од пред многу векови, овој метод привлече внимание во последниве години поради неговиот потенцијал во промовирањето на физичка и емоционална благосостојба.

Што е Гуа Ша?Гуа Ша e техника при која се придвижува застоената енергија и токсините кои што се наталожени под кожата. Вклучува употреба на алатка со мазни рабови, традиционално направена од жад или розов кварц, со која се изведува нежно триење или притискање на кожата со долги движења. Оваа акција ја стимулира циркулацијата и ја поттикнува лимфната дренажа.

Зошто е корисна?

1. Подмладување на лицето

Ја подобруа циркулацијата и лимфната дренажа на лицето, намалувајќи го отокот и промовирајќи сјаен тен. Движењето помага да се ослободи напнатоста во мускулите на лицето, ги измазнува брчките и со текот на времето ја подмладува кожата.

2. Олеснување на болка и мускулна тензија

Покрај козметичките придобивки, техниката е ценета и поради терапевтските ефекти врз болката и напнатоста во мускулите. Со зголемување на протокот на крв во целните области, може да ја ублажи непријатноста од затегнати мускули, главоболки, па дури и хронични болни состојби како фибромијалгија.

3. Детоксикација

Се верува дека дејството на Гуа Ша го олеснува отстранувањето на токсините и метаболичкиот отпад од телото. Овој ефект на детоксикација може да придонесе за целокупното здравје со поддршка на природните процеси на чистење на телото.

Како се користи?Изберете алатка за Гуа Ша направена од жад, розов кварц или друг мазен камен. Се верува дека овие материјали имаат дополнителни енергетски својства кои можат да ги подобрат придобивките од практиката.

Започнете со чиста кожа и нанесете масло за лице или серум за да обезбедите подмачкување. Ова помага алатката непречено да се лизга по кожата без да предизвика иритација.

Техника

Чело: Почнете од центарот на челото и нежно движете ја алатката нанадвор кон линијата на косата.

Образи: Започнете од носот и движете ја алатката нагоре и нанадвор по должината на јаболчниците.

Вилица: Правете движења од брадата кон ушите за да ја дефинирате линијата на вилицата и да ја намалите напнатоста.

Врат: Завршете со движења од горе -надолу по должината на вратот за да ја поттикнете лимфната дренажа.

Притисок: Нанесете благ притисок кој е смирувачки, избегнувајќи прекумерна сила за да спречите иритација или модринки на кожата.

Фреквенција: Вклучете ја Гуа Ша во вашата рутина за нега на кожа 2-3 пати неделно. Доследноста е клучна за долгорочни резултати.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби