Праисториски школки-најстар накит во светот

Дупнати школки, пронајдени во една варовничка пештера на истокот на Мароко, претставуваат најстариот накит било кога пронајден во светот.

Малите, овални школки, од кои некои се обоени со окер црвена боја, биле дупнати за потоа да бидат нанижани во гердан или нараквица.

Научниците утврдиле дека школките се стари 82.000 години, што значи дека жителите во Африка користеле накит дури 40.000 години пред Европејците.

„Накитот од Голубовата спила кај Тафорлат се постари од тие што предходно беа пронајдени во Алжир, Јужна Африка и палестина“, се истакнува во соопштението на мароканското министерство за култура и се додава дека откритието претставува голем напредок во разбирањњето на културните новитети и нивната улога во историјата на човештвото.

Школките ги прoнaјде тим на стручњаци од Мароко, Велика Британија, Франција и Германија кои се обидоа да утврдат како промената на климата и природното опкружување влијаеле на однесувањето на луѓето од пред 130.000 до 13.000 години.

Во Мароко се наоѓаат неколку значајни праисториски наоѓалишта. Во едно од нив е пронајден и најстариот познат скелет на диносаурус.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби