Што му се случува на телото и мозокот по непроспиена ноќ?

“Allnighter” односно непроспиена ноќ и „спојување“ на два дена кога сме целосно будни некогаш е неизбежно – испити, смртен случај, итен случај кога некој близок ќе заврши во болница, работно задолжение со краток рок и слично. Сепак, треба да сме свесни колку ова му штети на телото.Невролози од Норвешка истражиле какви сè потенцијални реперкусии има врз телото, регрутирајќи 21 здрави возрасни машки лица врз кои биле направени серија тестови со скенирање кои ја покажувале дифузијата на водата во телото и нејзиното влијание на нервниот систем.

Доброволците останале будни 23 последователни часа и не им било дозволено да консумираат алкохол, кофеин и никотин, а не смееле ништо да јадат пред скенирањето.

Било заклучено дека белата материја во мозокот претрпела „значителни“ промени по само една вечер неспиење и дека конективните мрежи внатре во мозокот биле деградирани – што влијае врз размислувањето по непроспиената ноќ.

Промени биле забележани насекаде низ мозокот, но не е јасно колку направената штета е постојана и дали долг сон следната вечер може истата да ја поправи.Научниците сметаат дека ефектите од неспиењето една вечер се краткотрајни и се елиминираат по неколку ноќи нормално спиење, но најверојатно хроничниот недостаток на сон може да доведе до долготрајни промени во мозочната структура, хипотеза која треба да се разјасни и потврди.

Два тест субјекти не покажале ист модел на однесување на мозочната структура како и останатите, што индицира дека можеби некои личности се подобро заштитени од ефектите на неспиењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе и Гоце се враќаат дома од кафана, ама одлучуваат да одат по краткиот пат, преку гробишта. Само што влегле на гробишта, слушаат тие силно удирање. Се преплашуваат и двајцата,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1807.- Во Ница, е роден Џузепе Гарибалди,...
1826.- Умре Томас Џеферсон, трет претседател на...
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на...
1934.- Во Париз умре Марија Кири-Склодовска,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби