Шарл Мишел со повик до британските компании да се преместат во Белгија

Брисел, 29 јуни 2016 (МИА) – Премиерот на Белгија Шарл Мишел повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по брегзит.

Тој рече дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место по резултатите од референдумот за напуштање на ЕУ.– Белгија е пријателски настроена кон бизнисот. Има многу можности за инвестиции во Белгија. Ние сме срцето на Европа, нагласи Мишел.

Истовремено, локалните жители од холандското гратче Мастрихт ја поканија Британија и ЕУ да преговараат таму по брегзит.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Човек сакал да се обеси затоа што жена му го напуштила. Отишол на некој мост и си го врзал јажето околу половина. Поминува друг човек и го прашува:
- Што правиш бе ти?
- Еве...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден против потрошувачка грозница.
8.п.н.е.- Умре римскиот литерат Хорациј,...
1570.- Умре италијанскиот архитект и вајар...
1701. - Во Упсала е роден Андерс Целзиус,...