Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

Москва, 8 април 2017 (МИА) - Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри, јави ТАСС.

- Од двете страни беше истакнато дека продолжувањето на меѓусирискиот преговарачки процес нема алтернатива и е единствениот пат за постигнување мир во Сирија, се вели во соопштението на руското Министерство.

Во разговорот Сергеј Лавров истакнал дека нападот на САД на сирискиот аеродром во близина на Хомс ги поткопува напорите на Москва и Анкара за решавање на сириската криза.

- Сергеј Лавров истакна дека ваква манифестација на агресија е недозволива и може уште повеќе да ја компликува и онака веќе напнатата ситуација и воедно ги поткопува преземените од Русија и Турција напори за мирно решавање на сириската криза.

Тие ја потенцираа важноста на една објективна, непристрасна истрага на сите околности на трагичните настани во Кан Шејхун, како и на претходните случаи на употреба на хемиско оружје од страна на борци од терористички организации, соопшти руското МО.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...