Меркел е загрижена поради ситуацијата со Катар

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде решение за регионалниот спор.

Меркел на заедничка прес-конференција во Мексико Сити со претседателот Енрике Пења Кието нагласи дека решавањето на ситуацијата ќе биде невозможна доколку не се вклучат сите регионални сили, потенцирајќи ги Иран, Турција и Катар.

Таа исто така додаде дека Германија е подготвена за преговорите за Брегзит, кои според британската премиерка Тереза Меј треба да почнат на 19 јуни. Меркел претпоставува дека Британија ќе се придржува до планот за преговори по неочекуваните изборни резултати на кои Конзервативната партија на Меј го загуби парламентарното мнозинство.

Германската канцеларка истакна дека Велика Британија независно од Брегзит и понатаму ќе биде дел од Европа, изразувајќи желба дека земјата ќе остане добар партнер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...