Лавров: Нуклеарните боеви глави во САД го зголемуваат ризикот од конфликт

Производството на боеви глави ВВ76-2 во САД го намалува прагот на употреба на нуклеарно оружје и го зголемува ризикот од нуклеарен конфликт, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на прес-конференција во Москва.

– Ова прашање веќе беше вклучено во минатогодишната ревизија на политиката на Вашингтон во нуклеарната сфера. Уште тогаш изразивме сериозна загриженост поради развојот на таквите нископрофитни боеви глави кои го намалуваат прагот на употреба на нуклеарно оружје и го зголемуваат ризикот од нуклеарен конфликт, рече Лавров.

Тој додаде дека таа одредба сега е „преведена на јазикот на практичното дејствување“.

– Се разбира, ова на ниту еден начин не ја промовира безбедноста во современиот свет, рече Лавров.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...