Путин: Европа не сака американски ракети, но не смее да се спротивстави

Рускиот претседател Владимир Путин тврди дека европските земји не сакаат да видат американски ракети на своја територија, но дека не смеат да му се спротивстават на Вашингтон.– Дали мислите дека која било од европските земји сака американските ракети со среден дострел да бидат распоредени во Европа? Никој не го сака тоа, но молчат. Каде е нивниот суверенитет?, праша Путин.

Тој тврди дека „Европскиот парламент носи многу повеќе обврзувачки одлуки кои се однесуваат на сите земји-членки на ЕУ, отколку што Врховниот совет на (поранешен) СССР носеше своевремено во врска со републиките членки на Советскиот Сојуз“.

– Целосно независни земји едноставно не постојат, рече Путин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...